Üyelik Girişi
TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI
Büyük reklam

Anasayfa

1. Cümlenin sonuna konur. Abim bugün bize geldi. 2. Bazı kısaltmaların sonuna konur. Dr. (doktor), Sok. (sokak), s. (sayfa)
Bir kelimenin sonu sert ünsüzlerden biri ile (p-ç-t-k) bitiyorsa ünlü ile başlayan bir harf geldiğinde (p-ç-t-k) bu harfler yumuşak ünsüzü olan (b-c-d-g-ğ) ye dönüşür buna ünsüz yumuşaması denir.
14.04.2015
10.04.2015
De’nin Yazımı Türkçe'de iki tür de'nin yazımı vardır. 1- Hal eki olan "DE" kelimeye bitişik yazılır ve ses kurallarına uyar.Yani "da,de,ta,te"şekli vardır.Cümleye yer anlamı katmışşsa bu hal eki olan "de" dir.
Bu dönemde gazete Osmanlı devletinde ilk defa ortaya çıkmış ve büyük bir güç olarak kullanılmaya başlanmıştır.Bu dönemde resmi ve özel gazeteler ortaya çıkmıştır.Resmi gazeteler daha çok devletteki atamaları bildiriyor ve halka yeteri kadar haber vermediği düşünülerek özel gazeteler çıkarılmaya başlanmıştır.Gazetelerin daha çok satılabilmesi için halkın anlayacağı bir dil kullanılmaya çalışılmış bu da edebiyat dilini etkileyecektir.
28.03.2015
02.03.2015
 2 

Sitemizden isteğiniz ve döküman gönderimi

 

SİZLER DE SİTEMİZE DÖKÜMAN GÖNDEREREK SİTEMİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.FORUM HİZMETİNİZE GİRMİŞTİR.FORUMDA YENİ KONU AÇABİLİR FİKİRLERİNİ YAZABİLİRSİNİZ.